Trigeminal nevralji nedir? Trigeminal nevraljinin belirtileri ve tedavisi

Sinir ağrısı olarak da bilinen nevralji, bir sinirin tahriş olması veya hasar görmesi durumunda ortaya çıkan ağrılı bir durumdur. En sık görülen nevralji türlerinden biri trigeminal nevraljidir. Nevraljinin psikolojik etkileri de önemlidir. Sürekli ağrıya maruz kalmak depresyon, anksiyete ve uyku bozuklukları gibi durumları tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Trigeminal nevralji, trigeminal sinirler adı verilen yüz sinirlerinde meydana gelen şiddetli, ani ağrı ataklarıyla karakterize bir durumdur. Bu ağrı atakları sıklıkla elektrik şokuna benzer hisler şeklinde kendini gösterir ve hasta için oldukça rahatsız edici olabilir. Bir sorun ya da sinirlerin sıkışması sonucu tetiklenebilen trigeminal nevralji, günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkileyebilir ve tedavi gerektirebilir.

Trigeminal nevraljinin belirtileri nelerdir?

Trigeminal nevraljinin belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve tanı genellikle tıbbi muayene ve bazen de ileri görüntüleme tekniklerini gerektirir. Trigeminal nevraljinin belirtileri:

 • Yüzün bir veya daha fazla bölgesinde, genellikle yanak, çene, dudak veya göz çevresinde şiddetli ağrı atakları meydana gelir.
 • Ağrı atakları sıklıkla elektrik çarpması gibi ani ve keskin duyumlar olarak tanımlanabilir.
 • Çoğunlukla ağrı günlük aktiviteler sırasında veya belirli tetikleyicilerle (yüze dokunmak, gülmek, konuşmak, yemek yemek gibi) artabilir.
 • Bazı hastalarda yüzde yanma, uyuşma veya hassasiyetin yanı sıra ağrı atakları da görülebilir.
 • Ağrı atakları genellikle aralıklı olarak ortaya çıkar ve ataklar arasındaki süre boyunca semptomlar belirgin olmayabilir.
 • Ağrı genellikle trigeminal sinirin bir tarafında (sağ veya sol) hissedilir. Ancak nadir durumlarda her iki tarafta da görülebilmektedir.
 • Ağrı genellikle trigeminal sinirin dallandığı bölgelerde yoğunlaşır. Bu alanlar genellikle yüzün bir veya daha fazla bölgesini içerir.

Trigeminal nevralji nasıl tedavi edilir?

Trigeminal nevralji yüzün bir tarafında şiddetli ağrıya neden olan bir durumdur. Sinir hasarından kaynaklanır. Trigeminal nevraljinin tedavisi ağrının şiddetine ve altta yatan nedene bağlıdır. Trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için mevcut yaygın tedaviler:

 • Doktorun yazdığı ilaçlar.
 • Sinir bloğunun tedavisi.
 • Ameliyat.

  İlaçlar ve sinir bloğu tedavileri işe yaramazsa ameliyat bir seçenek olabilir. Trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için kullanılan çeşitli cerrahi prosedürler vardır. Bir prosedürde, trigeminal sinirin sıkışmasına neden olan kan damarları veya kemikler cerrahi olarak çıkarılır. Başka bir prosedürde trigeminal sinir beyne girmeden önce kesilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Herkes şokta! Kısır olduğu sanılıyordu... 10 yıl sonra doğurduHerkes şokta! Kısır olduğu sanılıyordu… 10 yıl sonra doğurdu
OnlyFans modelinin arkasında sırasını bekledi: İngiltere Başbakanı Sunak'ın o görüntüleri tüm dünyada gündem oldu!OnlyFans modelinin arkasında sırasını bekledi: İngiltere Başbakanı Sunak'ın o görüntüleri tüm dünyada gündem oldu!
iPhone, iPad, MacBook... Apple ürünleri A101'de!iPhone, iPad, MacBook… Apple ürünleri A101'de!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir