Ülkeyi nüfuzu altına aldı! O insanları olumsuz etkiliyor… “Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde yer yer toz taşınmasının beklendiğini söyleyerek olası olumsuz durumlara karşı tedbirli olunması çağrısında bulunurken, göğüs hastalıkları uzmanı Dr. İlker Özsaraç özellikle KOAH hastaları ve astım hastalarına uyarıda bulundu.

YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR ÖZELLİKLE ETKİLENİYOR

Toz fırtınasının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve kesinlikle gerekli olmadıkça dışarı çıkmamayı önerdiğini söyledi.
Dr. Özsaraç, “Tozlar bazı hastalıkların tetikleyicisi olabiliyor. Özellikle yaşlılar ve çocuklar bu durumdan en çok etkileniyor.

CİDDİ SORUNLARA NEDEN OLUYOR

TOZ FIRTINASI3

Havada asılı kalan toz parçacıkları solunum hassasiyeti olan kişilerde olumsuz etkilere neden olur. Parçacıklar akciğerlere ulaşarak şiddetli nefes darlığı ve hırıltıya neden olur. Bu hava koşullarında astım ve kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarına yakalananların hastalıkları kötüleşerek hastanelere ve acil servislere başvuruları artabiliyor.

BU HASTALIĞINIZ VARSA DİKKATLİ OLUN

TOZ FIRTINASI6

Çoğu insanda bu durumlarda yorgunluk, halsizlik, nefes almada zorluk ve baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu hava olaylarının yaşandığı dönemlerde özellikle nefes darlığı ve astım hastası olan yaşlıların ve çocukların mümkün olduğunca evde kalmaları, dışarı çıkmaları halinde ise maske kullanmaları gerekiyor. Evdeyken pencere ve kapılar açılmamalı” dedi.

TOZ FIRTINASI5

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr., partiküllerin akciğerlere ulaştığında özellikle astım hastalarında ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabileceğine ve ciddi sonuçlar doğurabilecek ataklara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Özsaraç, şöyle konuştu: “Bu havalar özellikle astım, KOAH ve kronik bronşit hastalarında şiddetli ataklara neden olabiliyor. Bu dönemlerde dışarıdan eve dönerken duş almak koruyucu önlemlerden biri. Öte yandan kronik hastalığı olanlarda da bu havalar ciddi ataklara neden olabiliyor. Astım, KOAH gibi hastalıkları olanlar, özellikle nefes darlığı, kalp rahatsızlığı olanlar, “Ayrıca alerjik hastalıkları olanların şikayetleri artıyorsa çok geç olmadan mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekir” dedi.
(İHA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kırmızı bültenle aranıyordu!  İstanbulda...Kırmızı bültenle aranıyordu! İstanbulda…
İstanbul'da hava durumu alarmı!  Bu seferki tehlike çok farklı...İstanbul'da hava durumu alarmı! Bu seferki tehlike çok farklı…
Korkunç ateş!  Gökyüzü dumanla kaplandıKorkunç ateş! Gökyüzü dumanla kaplandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir