Uzman, Ramazan ayında günde kaç litre su tüketmeniz gerektiğini açıkladı!

Doç. Dr. Ramazan Danış, böbrek rahatsızlığı olan hastaların ramazan ayında oruç tutması gerekip gerekmediği konusunda açıklamalarda bulundu. Doç. Dr., şeker hastalığı ve tansiyona bağlı hastalıkların böbrek yetmezliğine yol açtığını ve bu tür hastaların doktor gözetiminde oruç tutması gerektiğini söyledi. Dr. Danış, “Ramazan ayında hastalardan çok fazla soru alıyoruz. Oruç tutmalı mıyız, tutmamalı mıyız? Veya oruç tutarken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda sorular ortaya çıkıyor.

Ramazan ayında su tüketimi oldukça önemlidir. Öncelikle böbrekler vücutta iki adet bulunan, küçük ama önemli görevleri yerine getiren hayati organlardır. Böbreklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü böbrekler vücudun temizlenmesinden atık maddelerin atılmasına kadar pek çok ilacın geçtiği yerdir. Özellikle Türkiye ve Avrupa'da böbrek yetmezliğinin en yaygın iki nedeni vardır; diyabet ve hipertansiyon. Bu hastaların mutlaka kan şekerini ve tansiyonunu kontrol ettirmeleri gerekiyor” dedi.

“BÖBREĞİN EN İYİ DOSTU SU”

Doç. Oruç tutanların iftardan sahura kadar günde en az 2,5 litre su tüketmesi gerektiğini söyledi. Dr. Danış, “Ramazan ayı aslında manevi yönünün yanı sıra beden için de rahatlatıcı bir ay. Ancak özellikle kronik böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği çekenlere tavsiyem oruç tutmamaları. Bilim de bu yönde konuşuyor. İslam kolaylık ve hoşgörü dinidir. Bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerin oruç tutması konusunda dini bir çağrı bulunmamaktadır.

iStock-184361358

Böbreğin en iyi dostu sudur. Bir kişinin günde 2,5 litre su içmesi gerekmektedir. Özellikle iftardan sonra doğrudan suya bağlı kalmak yerine 2-3 bardak su içerek su tüketimini iftar-sahur arasındaki zamana yaymak gerekir. Bu dönemde en az 2,5 litre su tüketilmelidir. Özellikle Ramazan ayında zehirli maddelerden, ağrı kesicilerden ve diğer maddelerden uzak durmak gerekiyor” dedi.

(İHA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Diyarbakır'da korkunç kaza!  1 kişi öldü, 2 kişi yaralandıDiyarbakır'da korkunç kaza! 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı
Tartışma devam ediyor!  Erkan Baş canlı yayında açıkladı, Gökhan Zan'ın yanıtı gecikmediTartışma devam ediyor! Erkan Baş canlı yayında açıkladı, Gökhan Zan'ın yanıtı gecikmedi
CHP'li vekil trafik kazası geçirdi!CHP'li vekil trafik kazası geçirdi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir