Uzman uyardı: Zamanında tedavi edilmezse vücuda yayılarak ölüme neden olur! “Vücutta çok sinsice ilerleyen bir hastalıktır”

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Üroloji Uzmanı Dr. İsrafil Ağaoğlu, prostat kanserinin vücutta çok sinsi ilerleyen bir hastalık türü olduğunu ve normalde erkeklerde 45-50 yaşlarından sonra büyümeye başlayan bir organ olduğunu söyledi. Dr., bazen adenom dokusunun kanserli olmayan normal doku gibi büyüdüğünü söyledi. Ağaoğlu, çok nadir de olsa bazen kansere dönüştüğünü söyledi.

YILDA BİR KEZ TEST EDİLMELİDİR

“%5 veya %10 oranında kansere dönüşüyor ve bu yaşamı tehdit edici olabiliyor” dedi Dr. Ağaoğlu, 45-50 yaş sonrası her erkeğin yılda en az bir kez ürologa muayene olması gerektiğini vurguladı.

İLAÇ VEYA CERRAHİ İLE TEDAVİ EDİLİR

iStock-1171778559

Doktor, bunun basit bir manuel muayene ve basit bir kan testi ile tespit edilebileceğine dikkat çekiyor. Ağaoğlu, şöyle konuştu: “Şüphelenildiği takdirde prostattan bir parça alınıp tanı konularak gerekli tedavi yapılabilir. Prostat kanseri ilaç tedavisinin yanı sıra ameliyatla da tedavi edilebilmektedir. Son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, Artık robotlarla yapılıyor. Prostat kanseri ameliyatı artık İstanbul, Ankara, İzmir gibi ileri merkezlere sevk edilmeden Mardin'de yapılabiliyor.” “Biz de hastanemizde yapabileceğimiz sonucuna vardık. Son olarak birkaç gün önce çok daha ciddi bir durum olan ve prostatı çevreleyen dokulara yayılmış olan tümör dokularını çıkarıp temizledik. Hasta 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi” dedi.

ACİL TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLÜME NEDEN OLABİLİR

iStock-113121982

Hastalığın zamanında tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanacağını vurgulayan Dr. Ağaoğlu, şöyle konuştu: “Prostat kanseri çok ciddi bir kanser türüdür. Zamanında tedavi edilmezse, tespit edilip gözden kaçırılmazsa ölümcül olabilen bir kanserdir. akciğerlere, beyne ve kemiklere yayılmıştır. Sonuçta ölümcül bir kanserdir.”

(İHA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Lav tabancasına da el konuldu!  Tekirdağ'da 3 gün sürdüLav tabancasına da el konuldu! Tekirdağ'da 3 gün sürdü
Yağmur, çamur, fırtına!  Saat 12:00'a dikkat edin: Yağmur, çamur, fırtına! Saat 12'de dikkat: “Bugün aniden başlayacak”
    Fransa'da terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı Fransa'da terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir