Uzman uyarıyor: Gereksiz yere kullanıldığında bu vitaminler fayda yerine zarar veriyor!

Tıbbi onkoloji uzmanı Dr., kişilerin yaşına ve cinsiyetine göre bazı kanser taramalarının yapıldığına dikkat çekiyor. Nail Özhan, şunları söyledi: “Aile hekimleri kanser taramalarını kişinin yaşına, cinsiyetine ve ailenin sağlık yapısına bakarak planlamaktadır. Bazı hastalar yılda bir kez, bazıları ise daha sık taranmaktadır. Bitkisel kanser tedavileri hiçbir fayda sağlamamıştır ancak çok popülerdir. Teşhis konulan hastaların neredeyse tamamı bize bunu soruyor. Bazıları bize gelip 'Bitkisel tedavi mi kullanalım, vitamin mi kullanalım?' diye soruyorlar.

Özellikle vitaminler konusunda büyük rezervlerimiz var. Tam tersine, gereksiz yere ihtiyaç duyulmasa bile vitamin kullanımından hasta fayda yerine zarar görebilir. Öncelikle kanserin nedenlerini araştırmak gerekir. Kanserlerin yaklaşık yarısı çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bunların başında sigara, alkol, korunmasız güneş ışığına maruz kalma, obezite ve egzersizden yoksun hareketsiz bir yaşam tarzı geliyor. Bu faktörlerin önlenmesi gerekiyor” dedi.

“AİLE GEÇMİŞİ OLANLARIN DAHA SIK TARAMALANMASI GEREKİYOR”

Uzman, kanser tanısında aile faktörlerinin etkisine dikkat çekiyor. Dr. Özhan şu uyarılarda bulundu:

“İdeal kiloya ulaşmak, sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Bunların dışında yaşlanmaya bağlı olarak vücudumuzda gelişen mutasyonlar da kansere neden olmaktadır.

KANSER4

Bu vakalarla ilgili pek bir şey yapamıyoruz ama tarama programlarını takip ederek hastalığı erken tespit edebiliyoruz. Kanser vakalarının %15'i genetik veya ailesel nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durumda olan bireylerin taramaya çok erken yaşlarda başlaması gerekmektedir.

akciğer kanseri2

Obezite hastalarında mide, karaciğer ve meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Dolayısıyla ideal kilomuza ne kadar ulaşırsak kanser riskini de o kadar önlemiş oluruz. İdeal kilo çok önemli bir unsurdur. (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bakan Koca İsviçre'de mevkidaşlarıyla buluştu!Bakan Koca İsviçre'de mevkidaşlarıyla buluştu!
Boşandığı eski eşinin yaşadığı eve gelerek eski yengesini ve arkadaşını öldürdü!Boşandığı eski eşinin yaşadığı eve gelerek eski yengesini ve arkadaşını öldürdü!
16 yaşındaki kız amcasını öldürdü!  Suç dosyası çok büyük çıktı16 yaşındaki kız amcasını öldürdü! Suç dosyası çok büyük çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir