Uzmandan önemli uyarı! “Reflü hastalığı olanların sahurda ve iftarda aşırı yemekten kaçınması gerekiyor.”

Gastroenteroloji uzmanı Dr. Fuad Jafarov, reflü sorunu yaşayanları Ramazan ayında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Reflü hastalığını tanımlayan uzman. Dr Jafarov şunları söyledi: “Gastroözofageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna, bazen de farenks ve ağza geri kaçtığı bir durumdur. Reflü belirtileri bazen sağlıklı bireylerde de ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler belli bir sayıya ve karaktere ulaştığında hastalık olarak kabul edilir ve muayene ve tedavi gerektirir. Kontrolsüz reflü yemek borusunun alt ucunda hasara neden olur. “Bazı hastalarda farenks ve gırtlağa ulaşan tahrişi görebilirsiniz” dedi.

“Baharatlar, asitli ve acı yiyecekler riski artırabilir”

Uzman, reflü sorunu yaşayan kişilerin Ramazan ayında nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı. Dr. Jafarov, “Reflü hastalığı olan kişilerin sahurda ve iftarda aşırı yemekten kaçınması ve öğünlerini zamanında yemesi gerekiyor. Sahur ve iftarda çok fazla yemek (mideyi doldurmak), acı baharatlar, ekşi ve acı yiyecekler, salça ve aşırı yağlı yiyecekler reflü rahatsızlıklarını artırır. “Yemek yedikten hemen sonra uyumak da reflüyü tetikleyebilir” dedi.

“REFLÜ HASTALARI AZ YAĞLI BİR DİYET UYGULAMALI”

Uzmanlar yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söylüyor. Dr Jafarov, şunları söyledi: “Genel olarak reflü hastalarının Ramazan ayında az yağlı, yüksek proteinli, baharatsız ve hafif bir diyet takip etmesi gerekiyor. “Yiyecek porsiyonlarını azaltarak ve zamana yayarak beslenmeleri gerekiyor” dedi.

“KÖMÜŞ İÇECEKLER REFLÜYÜ TETİKLEYİYOR”

Uzman, uzun süre aç kalındıktan sonra iftarda yemeklerin nasıl tüketilmesi gerektiğini anlatıyor. Dr. Jafarov, şunları söyledi: “İftarda susuzluk hissi nedeniyle içilen su, çorba, ana yemek, tatlı ve meyve porsiyonlarının miktarını azaltıp bu iki çeşit arasında beklemek, gazlı içeceklerden uzak durmak ve yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. iftardan sonra, yemekten sonra.”

“Sahurdan hemen sonra yatılmamalı”

Uzman, sahurdan hemen sonra yatmanın reflü ataklarına zemin hazırlayabileceğini söyledi. Dr. Jafarov, “Sahurdan hemen sonra yatmak reflü hastalarında semptomların artmasına neden oluyor. “En iyisi yemekten sonra 2-3 saat uyumamak, uyku sırasında uzanmak, başınızın 20 cm ve %30 açıda olmasına dikkat etmek ve mümkünse reflü önleyici yastık kullanmak rahatsızlığı azaltacaktır” söz konusu.

“REFLÜ GÖĞÜS AĞRISINA NEDEN OLABİLİR”

Uzmanlar ilerleyici reflünün başka sağlık sorunlarına da neden olabileceğini söylüyor. Dr. Jafarov şu bilgileri paylaştı:

“Reflü hastalığı kontrol edilmediğinde yemek borusunun alt kısmında yemek borusu iltihabı dediğimiz iltihaba neden olur. Bu durumun uzun süre devam etmesi yemek borusu kanseri ile ilişkilidir. Bunun yanı sıra sıklıkla kalp krizi belirtileriyle karıştırılan göğüs ağrısına da neden olabilir. Gece öksürüğü, astım gibi akciğer hastalıkları, ses kısıklığı ve sürekli burun ve boğazı temizleme ihtiyacı reflüde görülen durumlardır. “Ramazan ayında reflü hastalarına önerilen beslenme düzenine uymamak ve reflü için kullanılan ilaçları zamanında almamak, reflü ve buna bağlı klinik durumları ağırlaştırabilir.”

“HIZLI YEMEK REFLÜ BOZUKLUKLARINI ARTIRABİLİR”

Uzmanlar, Ramazan ayında mide ve bağırsak hastalıklarından korunmak için ipuçları paylaştı. Dr. Jafarov, şunları söyledi: “Oruç, sağlıklı bireylerde mide-bağırsak hastalığına neden olmaz. Uzun süren bir açlıktan sonra aşırı ve hızlı yemek yemek, midenin aynı anda çeşitli yiyecek ve sıvılarla aşırı doldurulması, yemekten sonra uyumak şişkinlik ve mide bulantısı gibi sindirim bozukluklarına neden olabilir. “Bir kez daha vurgulamak gerekirse, oruç tutmak ve uzun süreli aç kalmak reflü bozukluklarını artırmaz, sahur ve iftar tavsiyelerine uymayan beslenme alışkanlıkları ve davranışlar ise bozuklukları artırır” dedi. (İHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Zeydan Karalar alkışlamayı bıraktı "Burada yayınlamayın" Şöyle dedi: Zeydan Karalar alkışları bölerek 'Bunu yayınlamayın' dedi: 'Taş Medrese' yayınlandıktan saatler sonra arayıp özür diledi
İsrail BM'ye bildirdi: Gazze'de yiyecek kalmadı!İsrail BM'ye bildirdi: Gazze'de yiyecek kalmadı!
Fren yerine gaza basınca savaş alanına dönüşen eve çarptı.Fren yerine gaza basınca savaş alanına dönüşen eve çarptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir