Yer fıstığı şişmanlatır mı? Antep fıstığı tozu şişmanlatır mı?

genişletmek

Yer fıstığı şişmanlatır mı?

Kalorisi yer fıstığının türüne göre değişir. Kilo almayı önlemek için yer fıstığı tüketilmesi tavsiye edilir. Sık sık batırılmış veya tuzlanmış yer fıstığı yerseniz kilo alabilirsiniz. Ayrıca antep fıstığı yer fıstığına göre daha yağlı olduğundan uzun vadede kilo alımına neden olabilir.

Yer fıstığı şişmanlatır mı?

Yer fıstığı günümüzde en çok tüketilen atıştırmalıklardan biridir. Bazıları kalorisi yüksek olduğu için kilo almaya neden olsa da yer fıstığı oldukça sağlıklıdır. Antep fıstığı yağlı olduğu için kilo almaya neden olabilecek bir yer fıstığı türüdür. Spor yapan kişiler genel olarak yer fıstığını kilo aldırmadığı ve uzun süre tok tuttuğu için tercih etmektedir. Besin değeri oldukça yüksektir ve hem diyet yapanlara hem de spor yapanlara tavsiye edilir.

Diyet sırasında yer fıstığı yiyebilir misiniz?

Birden fazla yer fıstığı türü bulunmaktadır. Özellikle sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alan yer fıstığı, kabuğuyla ve sosla da yenilebilir. Sağlığa pek çok faydası bulunan yer fıstığının, doğru ve yeterli miktarda tüketilmesi durumunda diyette kullanılması tavsiye edilmektedir. Yer fıstığı en sağlıklı yer fıstığı arasında yer alır ve kilo aldırmaz.

Soslu yer fıstığı şeker, tuz ve baharat bakımından zengin olduğundan genellikle biraz daha fazla kaloriye sahiptir. Bu nedenle sosta çok fazla yer fıstığı tüketirseniz kilo alabilirsiniz. Çiğ yer fıstığı kilo aldırmayan bir yer fıstığı türüdür. Kavrulmuş yer fıstığının kalorisini arttırdığı için kilo alımına neden olabileceği biliniyor. Yer fıstığı dışında yer fıstığı tüketirken kilo almamak için kalori hesabı yapmak önemlidir.

Yer fıstığının faydaları nelerdir?

Yer fıstığının sağlık açısından birçok faydası vardır. Genel olarak kolon kanserine karşı koruma sağlayan yer fıstığı aynı zamanda mide kanseri riskini de azaltıyor. İçerdiği polifenolik asit sayesinde sinir hastalıklarına da iyi gelir. Yer fıstığının düzenli tüketimi aynı zamanda strese bağlı göğüs sıkışmasını da önler.

Safra sağlığını koruyan yer fıstığı günde en az iki avuç tüketilmelidir. Kilo vermek istemeyenlerin günde iki yemek kaşığı fıstık ezmesi tüketmesi tavsiye ediliyor. Saf yer fıstığı yemek kilo verme sürecini hızlandırır. Kolesterole iyi gelen yer fıstığı aynı zamanda felç riskini de azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir