Yunanistan ekonomik krizi sona mı eriyor?

Yunanistan, 2060 yılına kadar borcunu ödemeye devam edecek olsa da, 20 Ağustos’ta sona eren ekonomik toparlanma programıyla birlikte Avrupa Birliği, Yunanistan’ın sermaye piyasalarına dönüşüne yeşil ışık yaktı. Yunanistan yıllardır yüksek kamu borcuyla boğuşuyor. 2009’da patlak veren kriz, ülkeyi 3 kurtarma paketi, 450 reform, 4 yılda 8 hükümet ve 2060’a kadar ödenecek borçlarla mücadele ettirdi. Ancak Avrupa Birliği ve Yunanistan, ekonomik sorunların üstesinden gelmek için yeni bir sayfa açarak denizcilik sektöründe liderliği elde etti.

Yunan denizcilik endüstrisi, buna rağmen dünya çapında lider bir konuma sahip olmaya devam ediyor. Dünya tanker filosunun %25’inden fazlası, yaklaşık 4 kuru yük gemisinin biri ve kimyasal tanker filosunun %15’i Yunan armatörlerine ait. 2017 yılında denizcilik sektörü %17 büyüyerek yaklaşık 14 milyar avroluk hacme ulaştı. Ancak sektör ve tedarikçiler, yüksek vergiler nedeniyle ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Ekonomik toparlanma programının sona ermesiyle birlikte Yunanistan, reformların olumsuz etkisini de hissetmekten kurtulamayacak. Kriz, ülkedeki işsizlik oranlarını arttırdı ve birçok asgari ücretli işçi, kemer sıkma politikaları nedeniyle zor günler yaşadı. Ancak Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis, vatandaşları normal hayatlarına döndürmek için işçi haklarını geri getirerek ve emekli maaşlarındaki kesintileri ortadan kaldırarak olumlu etkiler yaratacaklarını söyledi. Ayrıca, vergileri azaltmak ve yatırımları teşvik etmek için çalışmalar devam ediyor.

Yunanistan, uzun yıllardır süren ekonomik krizi aşabilir mi, bunu zaman gösterecek. Ancak denizcilik sektöründeki lider konumu ve yeni büyüme stratejisiyle birlikte ülke, ekonomik toparlanma yolunda umut verici adımlar atmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom