Baklanın faydaları nelerdir? Bakla hangi hastalığa iyi gelir?

Geleneksel tıpta kullanılan pek çok farklı bitki türü bulunmaktadır. Bakla da bu bitkiler arasında yer alan baklagillerden olup çiçekleri sağlık alanında kullanılmaktadır. Bu bitkinin taze kabukları ve tohumları yemeklerde kullanılırken yaprakları salatalara lezzet katmak için kullanılabilir. Kullanım alanı oldukça geniş olan, hem vitamin hem de mineral bakımından zengin olan baklanın insan sağlığına da sayısız faydası bulunmaktadır.

Baklanın faydaları nelerdir?

Bakla baklagiller kategorisine giren ve birçok kişi tarafından severek tüketilen bir besindir. Bakla, sağlığa olumlu katkı sağlayan çeşitli mineral ve vitaminler içerir. Bu noktada kendimize şu soruyu sorabiliriz: Taze bakla hangi vitamini içerir? Bakla, özellikle A vitamini; İçerisinde C vitamini, B vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini ve K vitamini gibi vitaminler bulunur. Ayrıca kalsiyum, fosfor, çinko, demir, sodyum ve magnezyum gibi mineralleri de içerir. Baklanın faydaları genel olarak şu şekildedir:

Kandaki beyaz kan hücreleri azaldığında bağışıklık da zayıflar. Bakla bu kan hücrelerinin çoğalmasına ve artmasına yardımcı olur.
İçerdiği C vitamini sayesinde vücudun direncini arttırır.
Kötü kolesterol seviyesini düşürücü etkisi taze baklanın faydalarından biridir.
Çok miktarda çözünür lif içerir.
Sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur.
Zengin protein içeriğine sahiptir.
Kronik kabızlığın neden olduğu hemoroidlerin hafifletilmesine yardımcı olur.
Kurutulmuş baklanın faydaları arasında kansızlık gibi sorunların tedavisinde destekleyici etkisi de bulunmaktadır.
Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.
Tok hissettirme özelliği sayesinde kilo verme sürecine destek olur.
Bakla, L-dopa adı verilen ve cinsel isteği artırma özelliğine sahip bir madde içerir. Bu maddenin afrodizyak etkisi baklanın cinsel faydaları olarak bilinmektedir.
Cilt sağlığının korunmasında etkin rol oynar.

Bakla hangi hastalığa iyi gelir?

Bakla son derece faydalı bir besin gibi görünmektedir. Vitamin, mineral ve protein açısından zengin olan bakla, düzenli tüketildiği takdirde birçok rahatsızlığın giderilmesinde etkin rol oynuyor. Baklanın ve suyunun sağlık açısından birçok faydası vardır. Baklanın haşlanıp suyunun içilmesinin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Haşlanmış bakla suyunun faydaları arasında kanser hücrelerinin oluşumunu önleme yeteneği ve osteoporozu tedavi etme yeteneği yer alır.

Baklanın belirli zamanlarda tüketilmesi kalp sağlığının korunmasında etkilidir. Bu özellikleri sayesinde kan basıncını düzenlemeye ve dengelemeye yardımcı olan bakla, kötü kolesterolü düşürüyor ve damar tıkanıklığı sorunlarının başlamasını engelliyor. Ayrıca idrar yollarını temizleyici özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca Parkinson hastalığının semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur ve osteoporozun ilerlemesini önler.

Bakla nasıl tüketilmelidir?

Fasulyenin tüketilme şekli kişilerin damak zevkine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bakla kuru veya taze olarak yenebildiği gibi haşlanıp içilebilir. Bakla mevsimi ilkbahar olduğundan tam mevsiminde tüketilmesi tavsiye edilir. Taze hali ağırlıklı olarak salatalarda veya zeytinyağlı yemeklerde kullanılırken, kurutulmuş hali belli bir süre suda bekletilip kabuğu soyulduktan sonra pişirilerek kullanılıyor. Tam bir vitamin kaynağı olarak bilinen bakla, doğru miktarda tüketildiği takdirde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Üstelik bol miktarda protein içerdiğinden et ve et türevlerini tüketmeyenler için de oldukça faydalıdır.

Baklanın zararları nelerdir?

Bakla hem kuru hem de taze olarak tüketilebilen, birçok vitamin içeren oldukça faydalı bir besindir. Kalp koruyucu etkisi bulunan baklanın tüketiminin fazla olması durumunda istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bayat bakla yemek karaciğer sağlığını kötüleştirir. Baklanın zararları arasında karaciğer sağlığına olan olumsuz etkisi de bulunmaktadır.

Baklada bol miktarda nişasta bulunur. Nişastanın varlığı diyabetli kişilerde olumsuz durumlara neden olabilir. Bu nedenle şeker hastalarının bakla tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca bağırsak rahatsızlığı olan kişiler, antidepresan ilaç kullananlar ve favizm (bakla yedikten 24 ila 48 saat sonra gelişen akut hemolitik anemi) olan kişiler de bakla tüketmemelidir. Bu nedenle bu besini tüketmeden önce bir tıp uzmanının tavsiyesine başvurmanızda fayda var.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Avcılar'da koca dehşeti!  3 çocuğunun annesini vurarak öldürdüAvcılar'da koca dehşeti! 3 çocuğunun annesini vurarak öldürdü
Murat Kurum Baykar'ı ziyaret etti!  Murat Kurum Baykar'ı ziyaret etti! “Bugün birçok yeni şey öğrendim”
Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi!  Belçika Başbakanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi! Belçika Başbakanı: “PKK terör örgütüdür”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir