Haşlanmış Yumurtanın Besin Değeri: Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

genişletmek

Haşlanmış Yumurtanın Besin Değeri: Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Haşlanmış yumurtanın besin değerleri kalsiyum ve protein açısından zengindir. Gün boyu veya günün başında tüketilen haşlanmış yumurta, tokluk hissinin gün boyu devam etmesini sağlar. Aynı zamanda zengin besin değerleri insanların aynı üründen birçok vitamin almasına yardımcı olur.

Orta boy sert haşlanmış yumurta 50 kalori, büyük boy sert haşlanmış yumurta ise 75 kalori içerir. Aynı zamanda farklı pişirme tekniklerine veya yağ kullanımına bağlı olarak kalori miktarı da değişmektedir.

Haşlanmış yumurtanın besin değerleri nelerdir?

100 gram haşlanmış yumurtanın besin değerleri;

155 kalori,
%13 gram protein
%520 A vitamini
%11 gram yağ
%373 mg kolesterol
%124 mg sodyum
%87 D vitamini
%1,2 mg demir
10 mg magnezyum
%0,1 mg B6 vitamini
%126 mg potasyum
%1,1 gram karbonhidrat
%50 mg kalsiyum.

Sert haşlanmış yumurtanın faydaları nelerdir?

Haşlanmış yumurtanın faydalarının başında kalsiyum ve protein değerleri gelir. İçerdikleri amino asitler sayesinde sağlıklı yağ alımı sağlanır. Aynı zamanda 2 adet haşlanmış yumurta 150 kalori içerir. Tokluk hissi gün boyu devam eder.

Metabolizmayı uyarıcı etkisi olan haşlanmış yumurta birçok insan için sağlıklı bir besindir. Bu düşük kalorili yiyecek, günün başlangıcında kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Şeker hastalığı ve kolesterol hastaları için en sağlıklı besinlerden biri olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Haşlanmış yumurtalarda hangi vitaminler bulunur?

Haşlanmış yumurtanın içerdiği vitaminler arasında A vitamini ve K vitamini kemik gelişimine katkı sağlar. Özellikle zayıflamak ve spor yapmak isteyen kişilere protein desteği sağlar. Gün içerisinde uzun süre tok hissetmek isteyenler Omega-3 açısından zengin olan haşlanmış yumurtayı tüketirler.

K vitamini hem eklem rahatsızlıklarına hem de kas ağrılarına iyi gelir. Ayrıca E vitamini ve antioksidan vitaminleri de içerir. Mineral dengesini koruyacak vitaminler de haşlanmış yumurtanın içinde bulunur. A, K, E vitaminlerini içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir