Kabakların besin değeri: Kabaklarda kaç kalori var?

genişletmek

Kabağın besin değeri

Kabak sağlıklı bir sebzedir ve kilo vermede en faydalı besinlerden biridir. 1 adet orta boy kabak toplam 29 kalori olup %51'i karbonhidrattır. 1 orta boy kabakta %40 protein, %10 yağ bulunur. Sağlıklı bir sebze olan kabak, az miktarda yağ ve yüksek miktarda protein içerdiğinden uzun süre tok kalmanızı sağlar. 100 gram kabakta 2,05 gr karbonhidrat, 1,6 gr protein, 0,4 gr yağ ve 1,1 gr lif bulunur.

Kabakta kaç kalori var?

1 orta boy kabak 29 kalori içerir. 100 gram kabakta 19 kalori, 100 gram kabakta ise 2,05 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Lifli bir sebze olduğundan insan sağlığına da faydalıdır. Kilosuna dikkat eden kişiler sıklıkla balkabağını tercih ediyor. Kabak fosfor, potasyum, sodyum ve magnezyum içerir.

Balkabağını faydaları nelerdir?

Balkabağı, serbest radikallerin insanların vücudunda çoğalmasını önlediği için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Sonuç olarak insanlarda oluşabilecek kanser hücrelerinin ve tümörlerin çoğalmasını da önler. Aynı zamanda kabakta bulunan lutien maddesi göz sağlığını korur ve göz hastalıklarını önler. Ayrıca kabak ile dışkı yoluyla vücuttaki zararlı toksinleri de atabilirsiniz.

Balkabağı omurga yapısının güçlenmesine yardımcı olur ve eklem ağrılarının azaltılmasında da oldukça etkilidir. Ayrıca içerdiği çinko, magnezyum ve demir mineralleri sayesinde kemik hastalıklarına yakalanma olasılığını da azaltır. Balkabağı enerji açısından zengin ancak yağ oranının düşük olması nedeniyle kilo vermek isteyenlerin ilk tercihleri ​​arasında yer alıyor.

Magnezyum ve potasyum sayesinde vücuttaki kolesterol seviyesini düşürür. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak sindirimin aktif olmasına yardımcı olur. Kan yapıcı sebzeler arasında yer alan kabak aynı zamanda doğurganlığı ve cinsel gücü de artırır.

Kabak seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kabak seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kabağın taze olup olmadığını sapına bakarak anlayabilirsiniz. Sap kısmı dikenli ise kabak yeni hasat edilmiş demektir. Ucunda çiçek olması kabakların taze olduğunun bir diğer göstergesidir.

Kabakların parlak, yeşil görünümüne bakarak tazeliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Sararmış kabak satın almamalısınız. Çünkü kabağın sararmaya başlaması besin değerinin düşmeye başladığını ve tazeliğini kaybettiğini gösterir. Kabak özellikle kilo vermek isteyenlerin favori sebzesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir