Kısırlık kilo aldırır mı? Kısırlık kilo aldırır mı?

genişletmek

Kısırlık kilo aldırır mı?

Zevkle tüketilen ve birçok kişinin tercih ettiği bir salata çeşididir. Çok kalorili olmayan bir yiyecek olarak bilinir. Bulgurun ana maddesi olan bulgura, salça, maydanoz, marul gibi sağlıklı malzemelerin eklenmesiyle hazırlanır.

Az miktarda tüketen kişilerde aşırıya kaçılmadığı sürece zayıflama etkisi görülmez. Ancak fazla tüketilmesi durumunda kilo alımına neden olabilir. İnce bulgur, bir karbonhidrat ve çeşitli sebzeler kullanılarak hazırlanır.

Vücuda verilen enerji miktarı yakılan miktardan fazla ise bu durumun kilo alımına yol açacağı söylenebilir. Az miktarda, doğru ve dengeli bir beslenme planıyla tüketildiği takdirde şişmanlatıcı etkisi yoktur. Oldukça kaliteli lif ve protein içerdiği söylenebilir. Tuz ve yağ içeriğini düşük tutmak tükettiğiniz kalori miktarını da azaltacaktır.

Kısırlık kilo aldırır mı?

Genel olarak diyet yapan kişiler, az miktarda tüketildiği takdirde kilo alımına neden olup olmayacağını bilmek isterler. Kalori hesabı yapan kişiler için ölçülü tüketmenin hiçbir sakıncası yoktur. Besleyici özelliği bulunan arpanın, kalorisinin diyet programına uygun olması nedeniyle de tüketilebileceği söylenebilir.

Yüksek karbonhidrat içeriği sayesinde besleyici bir öğün olarak idareli olarak tüketilebilir. Kepek ve lif bakımından zengin olan arpanın tok tutma özelliğinin olduğu söylenebilir.

Bir kaşık lorun ortalama 30 kalori içerdiği söylenebilir. Diyet programlarına uygun olduğundan ara öğün veya ana yemek olarak tüketilebilir. Aşırı tüketilmediği takdirde kilo alımına etkisi yoktur.

Özellikle zengin folik asit içermesi nedeniyle hamilelikte tüketilmesi gereken faydalı besinler arasında yer alır. Daha az kalorili bir öğün yemek istiyorsanız sebze miktarını artırmayı tercih edebilirsiniz. Küçük tüketim sırasında porsiyon oranına dikkat ederseniz kilo alma gibi sorunlar yaşamazsınız.

Hakan Kanburoğlu / CNN TÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir