Reishi mantarı nedir ve nasıl kullanılır? Kırmızı Reishi mantarının faydaları nelerdir?

genişletmek

Reishi mantarı; Kuruduğunda bile ışıltılı ve parlak görünüyor. Tüm reishi mantarları etlidir. Reishi mantarı; Kırmızı ve canlı görünümü nedeniyle pek çok kişinin dikkatini çekti. Çok uzun zamandır kullanılan bu mantarın ölümsüzlük mantarı olarak adlandırıldığı söylenebilir.

Anavatanı Kore, Çin ve Japonya olan kırmızı reishi mantarı; Dünyanın sert ağaçlarında yetişen bir türdür. Bu ağaçlardan bazıları; meşe, elma ve akçaağaç. Reishi mantarının bolca yetiştiği söylenebilir. Ticari olarak çok önemli miktarlarda üretimi yapılan bir mantar türüdür. Reishi mantarı tropik iklimlerde yaygın olarak dağıtılan bir mantar türüdür.

Reishi mantarı nedir?

Reishi mantarı; Dünyanın en faydalı ve popüler mantarlarından biridir. Özellikle bu mantarın Asya kıtasında uzun yıllardır yetiştiriciliği yapılıyor ancak son zamanlarda büyük bir sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bilimsel olarak Ganoderma Lucidum olarak bilinen bu mantar, Çin'de Lingzhi mantarı olarak bilinmektedir. Bu mantar türü, grup olarak, çoğu dünya çapında kullanılan mantarların birleşik kompleksini simgelemektedir. Bu mantar türü; Alkaloidler, triterpenler, steroller ve çeşitli polisakkaritler dahil olmak üzere organik bileşikler içerir.

Reishi mantarı nasıl kullanılır?

Reishi mantarı; Genellikle sıvı veya kuru ekstrakt, toz veya kapsül şeklinde alınır. Ağız yoluyla alınması gereken günlük dozlar;

– 1 mililitre reishi tentürü,
– 1,5 ve 9 gram çiğ kurutulmuş mantar,
– 1 ve 1,5 gram reishi tozu formundadır.

Kurutulmuş olarak satılan Reishi mantarları çorbalara eklenebilir veya çay haline getirilebilir. Reishi mantarından çay yapmak için mantarlar dilimlenir veya öğütülür. Daha sonra 30 dakika ila 2 saat kadar suda kaynatılmalıdır. Kaynatılan bu su daha sonra tülbent veya süzgeçten geçirilerek tüketilebilir. Mantarların acı tadı meyvelerle tatlandırılarak giderilebilir. Kurutulmuş reishi mantarı bütün olarak veya toz halinde yenebilir.

Kırmızı Reishi mantarının faydaları nelerdir?

Kırmızı reishi mantarının insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca kırmızı reishi mantarının insan sağlığına faydalarını da şöyle sıralayacak olursak;

-Astım sorunu olan kişiler tarafından tercih edilmelidir.
– Kırmızı reishi mantarının antiinflamatuar özelliği vardır.
– Kırmızı reishi mantarı migren kaynaklı baş ağrılarına iyi gelir.
– Kırmızı reishi mantarı kan basıncını düşürür.
– Kırmızı Reishi mantarı üzerinde yapılan araştırmalar böbrek fonksiyonuna yardımcı olduğunu göstermiştir.
– Enerji verir ve bireyin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.
– Bağışıklığı düzenler.
– Kemoterapi tedavisi gören hastalarda takviye olarak tüketilebilir.
– Uykusuzluk ve alerjiyi giderici etkisi vardır.
– Kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde tavsiye edilir.
– Adet dönemindeki ağrıları hafifletici etkisi vardır.
– Hemoroid problemi olan kişilerin tedavisinde oldukça olumlu etkileri vardır.

Kırmızı reishi mantarının faydalarını bu şekilde sıralayabilirsiniz. Kırmızı reishi mantarı birçok hastalığa olumlu etki eden özelliklere sahiptir. Reishi mantarının kullanım alanlarından ve faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir